בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

איטליה: שר הבריאות האיטלקי במרכזה של חקירה שמנהל התובע של ברגמו. ההאשמות – זיוף המגיפה, ניהול כושל וניסיון להעלים מידע

| 6485 צפיות
| 6485 צפיות

 התובע הראשי של ברגמו חוקר את הדרך שבה נוהל משבר הקורונה בתחילת 2020, כשבמרכז החקירה שר הבריאות האיטלקי רוברטו ספרנצה. בנוסף להאשמות החמורות כלפי השר, התובע טוען כעת כי ספרנצה "לא אמר דברי אמת" בעדותו בשימוע

| יפה שיר-רז | חדשות חוץ

התובע הראשי של ברגמו, אנטוניו צ'יפאני, חוקר כבר חודשים את הדרך שבה נוהל משבר הקורונה במהלך הגל הראשון, בחודשים ינואר עד מרץ 2020, השבועות והחודשים הראשונים שבהם איטליה מצאה את עצמה במרכז הסערה העולמית.

המראות הקשים ששודרו מחבל לומברדיה באיטליה באותם שבועות, ובעיקר מהעיר ברגמו, שנחשבה למוקד החמור ביותר של התפרצות הקורונה נצרבו בתודעה של הציבור בעולם כולו. בתחנות הטלוויזיה בעולם כולו שידרו את התהלוכות מקפיאות הלב של המשאיות אשר פינו את הגופות של רבים מהקורבנות לאזורים אחרים במדינה, שכן בתי הקברות, כך הסבירו, היו עמוסים עד אפס מקום. חבל לומברדיה שילם את המחיר הכבד ביותר בחיי אדם, עד כדי כך שרבות ממשפחות הקורבנות הגישו תביעה אזרחית בדצמבר האחרון נגד פוליטיקאים מובילים בגין רשלנות פלילית לכאורה בטיפול במגיפה, ודרשו לחקור האם מות יקיריהן נבע רק מהנגיף, או מרשלנות וטעויות בהתמודדות עמו.

כעת, העיתון האיטלקי Domani חושף כי החקירה מגיעה לשלבי הסיום שלה: נכון להיום ישנם שישה חשודים בחקירה, אך ייתכן שבשבועות הקרובים ייחשפו אחראים נוספים.

"בינתיים, צצות חדשות שמטילות צללים כבדים על אופן הניהול של המגיפה באיטליה, אשר מעמידות בספק לא רק את האמינות של אלו השולטים בנו, אלא גם את הכשירות והאמינות של היועצים הטכניים", כותב העיתון Domani.

 

הדו"ח נעלם באופן מסתורי

החקירה מתמקדת בליקויים המערכתיים החמורים שהתגלו, בזיוף המגיפה ובניסיון להעלים מידע, אשר בהן מעורב ישירות שר הבריאות, ובכישלון של משרד הבריאות לעדכן וליישם את תוכנית המגיפה הלאומית. בחודשים שבהם מתקיימת החקירה, אנשי משרד התובע האזינו "למאות אנשים, כולל שרים, נשיאים מחוזיים, ראש משרד הבריאות, ראש הממשלה לשעבר ג'וזפה קונטה, ספרנצה שהעיד פעמיים, היועצים הטכניים שלו, כמו גם עשרות מנהלים ועובדי בריאות".

בין היתר, החקירה מבקשת לשפוך אור על שלושה נושאים: ניהול המגיפה ברמה המקומית; דוח שנכתב על ידי נציג ארגון הבריאות העולמי פרנצ'סקו זמבון, שהיה ביקורתי מאוד כלפי הניהול האיטלקי של המגיפה ומיד נעלם באופן מסתורי; וההתעלמות של שר הבריאות מתוכנית המגיפה של איטליה, שהייתה אמורה להיות מעודכנת אך לא חודשה מאז 2006, ובמהלך המגיפה פשוט הועלמה.


החקירה מתמקדת בליקויים המערכתיים החמורים שהתגלו, בזיוף המגיפה ובניסיון להעלים מידע, אשר בהן מעורב ישירות שר הבריאות, ובכישלון של משרד הבריאות לעדכן וליישם את תוכנית המגיפה הלאומית.


מהחקירה עולה כי המנהל האירופאי של ארגון הבריאות העולמי הנס קלוגה כתב דו"ח חמור על ניהול המגיפה באיטליה במהלך הגל הראשון. שר הבריאות האיטלקי רוברטו ספרנצה טען בעדותו בשימוע כי הוא מעולם לא התלונן בפניו על תוכן הדו"ח. ואולם, על פי העיתון Domani, דברי השר הוכחשו בצ'אטים בווטסאפ שמהם עולה ההיפך הגמור – הוא העביר מסרים מפורשים רבים לסילביו בוסאפרו, ראש משרדו: "אני מסתכל על דו"ח ארגון הבריאות העולמי. עם קלוגה יהיה לי קשה מאוד".

WhatsApp Image 2021 12 01 at 20.10.14

המסמך פורסם באתר האינטרנט של ארגון הבריאות העולמי ב-13 במאי, אך מיד למחרת היום הוסר. על פי דיווח של הגרדיאן מאוגוסט השנה, בדו"ח בן 102 העמודים נאמר שתוכנית המגיפה של איטליה לא עודכנה מאז 2006 וכי, כתוצאה מאי המוכנות של המדינה, התגובה הראשונית מבתי החולים הייתה מאולתרת וכאוטית. 

תוכנית המגיפה והתוכנית הסודית

סוגיה מטרידה נוספת שעלתה מהחקירה, הייתה ששר הבריאות דחה את הרעיון להתנהל על פי תוכנית המגירה של איטליה למגיפות. למרות שהתוכנית לא הייתה מעודכנת, היא הכילה אינדיקציות שימושיות נגד נגיפי שפעת לא ידועים. ואולם, ספרנצה התעלם ממנה והציג במקומה תוכנית חילופית – "תוכנית קוביד" שפותחה על ידי המתמטיקאי סטפנו מרלר ולאחר מכן הגדירו אותה כמסווגת וסודית. ספרנצה טען שתוכנית המגיפה הישנה, שכבר הייתה מוכנה, לא התאימה לניהול מצב יוצא דופן כמו מגיפת הקורונה. "השר ספרנצה לא אמר דברי אמת, גם את זה נצטרך להעריך", אמר צ'יפאני השבוע, בתגובה להצהרותיו של שר הבריאות ספרנצה במהלך השימוע שלו בפני התובעים של ברגמו.


"השר ספרנצה לא אמר דברי אמת, גם את זה נצטרך להעריך", אמר צ'יפאני השבוע, בתגובה להצהרותיו של שר הבריאות ספרנצה במהלך השימוע שלו בפני התובעים של ברגמו.


 

"אם באמת הוא שיקר לתובע, מה שלדעתי הוא גרוע מספיק לא רק במשפט הפלילי אלא גם במשפט האזרחי, זה מצדיק את חוסר האמון שיש כבר היום למיליוני אזרחים במשרד שלו", אמרה קונסואלו לוקאטי, שעומדת בראש הצוות המשפטי של משפחות הקורבנות "אנו ממתינים להתפתחויות".


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


שולה
18/07/19
ארגון הבריאות העולמי היה עם עיניים פתוחות שחצי עולם כבר קרה וביקש להכריז מגיפה עולמית, כותב הדו״ח הינו בין האחראיים למגיפה והתפתחותה למימדים מפלצתיים.אבסורד מוחלט.כל המדינות עומדות כל שנה מול חישוב תקציבי הבריאות וכו׳ והניסיון להפיל ע״י הגוף האחראי הראשי למגיפה הזוי.
0
דורון
הונאה? זיוף?
אם הבנתי נכון, הטענה היא שלא התייחסו אל המגפה ברצינות הראויה, לא נקטו בכל צעדי המניעה הדרושים, וכך אפשרו החמרה של המצב שהיתה נמנעת בהתנהלות אחרת.
למה הכוונה במילים "זיוף המגפה"?

0
אלי
הלוואי בקרוב מאוד ניחשף לגודל ההונאה
מאחל לפרקליט ברגמו הצלחה מלאה והבאת אחראים לדין, מלבד שר הבריאות ומנהל משרדו יש להניח כי היו עוד לא פחות מכמה עשרות ששיתפו עימם פעולה כולל אותו המתמטיקאי, מזכיר את השטויות של ערן סגל שלנו
0
מענין
גם לישראל יש תוכנית מצויינת לטיפול במגפות
כך שמעתי ברשת ב. מעניין גם את ההוא שדיבר ואמר את זה בכתבה באותו זמן לפני חודשיים - למה לא השתמשו בה ?
מעניין, גם בישראל זרקו הצידה את ״תוכנית המגירה״ לטובת תוכנית מוזרה אחרת ״תוכנית קוביד״

ברגע שכל המדינות עושות אותו דבר, גם טועות ביחד - אך עדיין דוחפות ביחד - משהו פה חשוד ברמה גלובלית.

3
רונית
כמה דומה
מזכיר איך שהתנהלו כאן. לא השתמשו בתוכניות שהיו קיימות למצב כזה, ועברו לתכנית, זו שאנו פגשנו...
1
תומר
בקרוב אצלנו
מקווה שגם אצלנו כל הפוליטקאים, אנשי משרד הבריאות, רופאים וכתבים שמשקרים, כופים, מפחידים ומעוותים מציאות יועמדו לדין.
2

בלי מסכות, בלי הגבלות: פלורידה עם מספר מאובחני הקורונה הנמוך ביותר בארצות הברית

| אלון בלוסטנקו | חדשות חוץ

בניגוד לכל התחזיות הקודרות, שלפיהן, המדיניות של דסנטיס תוביל למספר רב של חולים ונפטרים, לא התאמתו, וכעת המדינה מדווחת על מספר המקרים הנמוך ביותר בארצות הברית

גל קורונה לראשונה בסינגפור, עם תחילת החיסון בבוסטר

| יריב המר | חדשות חוץ

מאז החלה סינגפור במתן הבוסטר בסוף ספטמבר, התחלואה והתמותה מקורונה לא מפסיקות לעלות. המצב דומה למה שקרה בישראל באוגוסט, אלא שבסינגפור סיימו לחסן את האוכלוסייה במנה השנייה רק לאחרונה. מדוע אם כן החלו שם במבצע הבוסטר בשלב כה מוקדם? האם החיסונים מאבדים מיעילותם מהר ממה שטוען משרד הבריאות הישראלי? 

בכירים ב-CDC וב-FDA: לא בטוח שהחיסון מונע הדבקה. כשמדובר בדלתא, המחוסנים נדבקים ומדביקים

| יריב המר | חדשות חוץ

לאחר שבכירה ב-CDC הודתה שמחוסנים נדבקים ומדביקים בזן הדלתא, גם בוועדה המייעצת של  ה-FDA הועלו תהיות לגבי יעילות חיסון פייזר במניעת הדבקה. בדיון בהרחבת היתר החירום לילדים צעירים בשבוע שעבר התבקשו נציגי פייזר להציג ראיות לטענת החברה שהחיסון מונע הדבקה במבוגרים, אך השאלה נותרה ללא מענה.

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...