בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

משרד הבריאות ממשיך לעבור על החוק ולהסתיר את תרומות חברות התרופות

| 889 צפיות
| 889 צפיות

משרד הבריאות, שזכה בפרס השקיפות, מפר באופן סדרתי את חובת פרסום דו"ח התרומות של חברות התרופות למערכת הבריאות. המשרד נמנע כבר שנה תמימה מלפרסם את נתוני 2022, ורק לפני חודש, באיחור של כמעט שנתיים, בעקבות התראה לפני תביעה משפטית, פרסם את נתוני 2021, שהראו שפייזר הכפילה את תרומותיה לעומת 2020

על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי (סעיף 40א לחוק), עד ה-1 במאי 2023, משרד הבריאות היה חייב לפרסם את דו"חות התרומות למוסדות הבריאות והמחקר לשנת 2022 – תרומות שמרביתן מוענקות על ידי חברות התרופות.

ואולם, למרות שחלפה שנה מאז המועד הקבוע על פי החוק, המשרד מתחמק מלפרסם את הנתונים. ביוני 2023 הגיש דוד שולדמן, כלכלן ומנתח מערכות, בקשת חופש מידע בנושא, אך הדו"חות עדיין לא פורסמו.

בעקבות זאת, הגיש שולדמן עתירה לבית המשפט המחוזי, ולפני שלושה ימים קבע השופט כי על משרד הבריאות להעביר תשובה מקדמית עד ה-12 במאי 2024 ולנמק מדוע הוא מעכב את הדו"ח.

WhatsApp Image 2024 03 24 at 4.57.15 PM

החוק קובע כי "גוף העוסק בתחום הבריאות שקיבל מתורם תרומה בסכום כלשהו, ימסור לשר הבריאות, בכל שנה, עד 1 במרס, רשימה של התרומות שקיבל כאמור בשנה הקודמת, ויציין לצד כל תרומה ממי נתקבלה, את סכומה או את שווייה, וכן, לגבי תרומה בכסף – את ייעודה, ולגבי תרומה בשווה כסף – את תיאורה".  במקביל, גם התורמים מחויבים לדווח על כל תרומה "בסכום כלשהו, או שנתן לרופא, לרוקח או לחוקר בתחום הרפואה או הבריאות, תרומה בסכום מצטבר העולה על 2,500 שקלים חדשים בשנה, ימסור לשר הבריאות, בכל שנה, עד 1 במרס, רשימה של התרומות שנתן כאמור בשנה הקודמת, ויציין לצד כל תרומה למי ניתנה, את סכומה או את שווייה, וכן לגבי תרומה בכסף – את ייעודה, ולגבי תרומה בשווה כסף – את תיאורה".

"עד 1 במאי, בכל שנה, יפרסם שר הבריאות או מי שהוא הסמיך לכך, באתר האינטרנט של משרד הבריאות את הרשימות שהועברו לו לפי סעיפים קטנים (א) עד (ג)".

המטרה מאחורי החוק היא לאפשר פיקוח על הכספים שמעבירות החברות המסחריות לגופי הבריאות בארץ, כמו גם שקיפות ביחס לניגודי עניינים של הגופים.

אלא שמתברר כי זו לא הפעם הראשונה שמשרד הבריאות עובר על החוק. המשרד, שזכה בשנת 2022 בפרס השקיפות, עיכב את הדו"ח לשנת 2021 בשנתיים תמימות, ורק לפני חודש, באיחור של כמעט שנתיים, בעקבות התראה לפני תביעה משפטית ששלח שולדמן, פרסם את נתוני 2021.

נתוני הדו"ח מ-2021 הראו שחברת פייזר צועדת בראש התורמים, עם מענקים בסך של 18,604,024 שקלים. סכום זה גבוה יותר מכפליים לעומת שנת 2020, שבה עמדה התרומה של החברה על 8,683,399 שקלים.

WhatsApp Image 2024 03 24 at 4.35.56 PM

על פי ניתוח שערך ארנון גרוסמן במגזין זמן אמת בשנה שעברה, התרומות של פייזר למערכת הבריאות זינקו מאז 2013 מהמקום ה-41 במצעד התורמים למוסדות הרפואיים – אל המקום ה-15 בשנת 2015, ומשם למקום ה-5 ב-2016, ובארבע השנים שלאחר מכן כיכבה ברציפות כאחת משתי התורמות הגדולות ביותר.

השנה, סך התרומות שהעניקה פייזר גבוה ביותר מפי 3 לעומת התורמים שצועדים אחריה בטבלת התורמים, במקומות השני (דותן בועז), השלישי (טבע) והרביעי (בריסטול מאיירס).

בראש מצעד הנתרמים על ידי פייזר לשנת 2021 עומדת אוניברסיטת בן גוריון, עם תרומה בסך 6,920,999 מיליון שקלים, ואחריה "מדעית שערי צדק בע"מ" עם 2,109,387 מיליון שקלים. במקום השלישי קרן מחקרים רפואיים שיבא תל השומר, עם תרומה בסך 1,841,138 מיליון שקלים – סכום גבוה עוד יותר לעומת 2020, שבה קיבל בית החולים מפייזר 1,360,000 דרך קרן המחקרים.


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


יאיר חושן
תביעה
האם לא ניתן לתבוע את מ. הבריאות על הנ''ל? ואולי על חשש מהטיות??
0

פייזר הוציאה 168 מיליון דולר על פקידי ממשל בעלי השפעה בסין ב-2019-2021 – כך טוען חושף שחיתויות שפוטר מהחברה בתביעה אזרחית שהגיש בקליפורניה

| יפה שיר-רז | רפואה ומדע

התובע, ששימש כמנהל ציות בינלאומי בפייזר, טוען בכתב התביעה שפוטר כ"נקמה" לאחר שהתריע בפני הממונים עליו על חששותיו. הוא הגיש תלונה לרשות לניירות ערך בארה"ב על חשש להונאה פוטנציאלית על פי חוק שחיתות במדינות זרות. מדיווחי פייזר למשקיעים עולה כי הרשות לני"ע חוקרת מספר תלונות מסוג זה על פייזר כבר מאז 2019

משרד הבריאות הסתיר מהצט"מ את המחקר שהצביע על סיכון מוגבר לתופעות לוואי מחיסון פייזר בילדים קטנים

ממצאי המחקר, שהצביעו על כמות כפולה עד פי 4 של דיווחי תופעות לוואי בילדים הקטנים, הוסתרו לא רק מהציבור - אלא גם מהצט"מ. כתוצאה מכך, הקונצנזוס בין חברי הצט"מ בדיון על אישור החיסון לתינוקות היה: "החיסון בטוח לתינוקות". ד"ר בועז לב, ראש הצט"מ, שיודע בדבר המחקר על ידי עמותת 'החזית המקצועית לאתיקה', אמר: "ברמת הבטיחות אני מאמין לגמרי בחיסון ומרגיש חופשי להמליץ"

חשיפה: פייזר ידעה שמחלימים לא זקוקים לחיסון, ושהחיסון מגביר סיכון לתחלואה בימים הראשונים

כך עולה ממסמכים חדשים של פייזר, ששוחררו השבוע במסגרת הסבב השני של גילוי המסמכים שכפה בית המשפט על ה-FDA. כמו כן, מתברר שהחברה ידעה שתופעות הלוואי חמורות יותר בצעירים, ושהסיכון למיוקרדיטיס גבוה בהרבה מכפי שנטען

מערכת ה-VAERS האמריקאית: 52 דיווחים על מקרי מוות בילדים – 46 מתוכם בחיסון פייזר

תינוק בן 5 חודשים שנפטר יומיים לאחר שאמו חוסנה בעבודה, ילד בן 16 שמת במהלך שיעור מתמטיקה בזום ביום החיסון, ולראשונה בהיסטוריה של ה-VAERS – ילד בן 15 שנפטר מאי ספיקת לב. סיבות המוות השכיחות שדווחו הן בעיות לב וקרישיות.ד"ר ג'סיקה רוז, מומחית לאימונולוגיה נגיפית ולביולוגיה חישובית בחנה את הדו"ח של פייזר שפורסם לאחרונה וחושפת: 34 אירועי תופעות לוואי בילדים בני פחות מ-16 דווחו במסמך. 59 דיווחים הועלמו מממנו בנימוקים כמו גובה או משקל לא מתאימים לגיל

וייטנאם: 120 ילדים אושפזו ו-3 מתו לאחר שקיבלו חיסון פייזר

מחוז טהאנה הואה בהאנוי, וייטנאם, השעה את השימוש באצווה של חיסון הקורונה של פייזר לאחר שיותר מ-120 תלמידים אושפזו בעקבות קבלת החיסון, כך מדווחים העיתונים בוויטנאם ובסינגפור. בשבוע שעבר מתו 3 ילדים בשני מחוזות אחרים בהאנוי, אף הם לאחר שקיבלו את החיסון של פייזר. משרד הבריאות המקומי: סיבת המוות - "תגובתיות יתר לחיסון"

חשיפה: מתחת לרדאר, פורמולת החיסון של פייזר משתנה גם עבור המבוגרים – לא רק עבור חיסוני הילדים

| יפה שיר-רז | רפואה ומדע

כבר בחודש ספטמבר עדכנה האגודה האמריקאית לרפואה קודים ייחודיים עבור הפורמולה החדשה - הן עבור חיסוני הילדים והן עבור החיסונים המיועדים למבוגרים. בכירי פייזר הודו בדיון ב-FDA שהפורמולה החדשה מעולם לא עברה מחקרים קליניים

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...