בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

משרד הבריאות הסתיר מהצט"מ את המחקר שהצביע על סיכון מוגבר לתופעות לוואי מחיסון פייזר בילדים קטנים

| 3278 צפיות
| 3278 צפיות

ממצאי המחקר, שהצביעו על כמות כפולה עד פי 4 של דיווחי תופעות לוואי בילדים הקטנים, הוסתרו לא רק מהציבור - אלא גם מהצט"מ. כתוצאה מכך, הקונצנזוס בין חברי הצט"מ בדיון על אישור החיסון לתינוקות היה: "החיסון בטוח לתינוקות". ד"ר בועז לב, ראש הצט"מ, שיודע בדבר המחקר על ידי עמותת 'החזית המקצועית לאתיקה', אמר: "ברמת הבטיחות אני מאמין לגמרי בחיסון ומרגיש חופשי להמליץ"

| יפה שיר-רז | בריאות

בשבוע שעבר חשפנו במגזין זמן אמת ממצאים ממחקר על תופעות לוואי שהצביע על כך שכמות הדיווחים על תופעות לוואי בילדים בני 5-11 גדולה פי 2-4 מהכמות בילדים הבוגרים יותר, בני 12-17. למרות שהמחקר הוזמן על ידי משרד הבריאות עצמו, ותוצאותיו הוצגו בפני אנשי האגף לאפידמיולוגיה כבר בתחילת יוני, המחקר הוסתר מהציבור. 

כעת מתברר שהממצאים הוסתרו גם מחברי הצט"מ, ולא הוצגו בפניהם בעת הדיון ביום חמישי האחרון (ה-30 ביוני) באישור החיסון לתינוקות ופעוטות בני חצי שנה עד ארבע. עובדה זו עולה מפרוטוקול הדיון בוועדה שהתפרסם היום. מהפרוטוקול עולה כי המסמכים והמידע שהוצגו בפני הצט"מ כללו את נתוני המחקר של פייזר בקרב גילאים אלה, נתונים מחברת מודרנה על מועילות החיסון בידים, נתונים על הסטטוס הרגולטורי של חיסוני הילדים בעולם, נתונים אפידמיולוגיים על הסטטוס החיסוני בילדי ישראל והיקפי התחלואה, האשפוזים והתמותה הידועים, וכן נתונים ממחקר על יעילות החיסון בגילאי 5-11 שנערך על ידי קופת חולים כללית. כמו כן, הוצגו עיקרי הדיון שהתקיים ב-FDA בארצות הברית. 

WhatsApp Image 2022 07 05 at 15.55.53

כאמור, במכתב דחוף ששלחה בשבוע שעבר (27 ביוני, 2022) החזית המקצועית לאתיקה למבקר המדינה ד"ר מתניהו אנגלמן, נחשף כי המחקר, שנערך בראשות פרופ' מתי ברקוביץ, מנהל היחידה לפרמקולוגיה קלינית וטוקסיקולוגיה בבית החולים אסף הרופא (שמיר), בחן את תופעות הלוואי של חיסון הקורונה שדווחו במשך כשישה חודשים (מה-9 בדצמבר 2021 עד לסוף מאי, 2022). המחקר נערך על בסיס ניתוח דיווחים למערכת נחליאלי (מערכת המהווה מאגר חיסונים ארצי לרבות ניהול המידע הנלווה בעטיו ובכללו דיווחי תופעות לוואי ומופע בטיחות).

למרות ההשלכות החמורות הפוטנציאליות של ממצאים אלה, בחר משרד הבריאות להסתיר את המידע על הסיכון המוגבר לתופעות לוואי דווקא בילדים קטנים מצוות הצט"מ, בבואו לקבל את ההחלטה אודות האוכלוסייה הפגיעה ביותר - התינוקות והפעוטות. כתוצאה מכך, למעשה חברי הצט"מ יצאו מתוך הנחה שהחיסון "הוכח" כבטוח לגילאים רכים אלה מבלי שהונחו לפניהם נתונים מהותיים וחמורים.

כך למשל, אמר פרופ' אלי סומך מבית החולים מעייני הישועה כי "נראה כי החיסון הוא בטוח". פרופ' דנה וולף, מנהלת היחידה לוירולוגיה קלינית בהדסה,  אמרה כי אף כי לחיסון "מועילות בינונית", הרי שישנה "בטיחות גבוהה של החיסון". ד"ר יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בוולפסון, אמרה שהיא "חושבת שבנתונים שיש בידנו שהחיסון בטוח ולא מסכן את הילדים", ופרופ' רון דגן קבע ש"החיסונים בטוחים". ד"ר בועז לב, ראש הצט"מ, שקיבל מהחזית לאתיקה מקצועית העתק של הפנייה למבקר המדינה עם נתוני המחקר שהוצג למשרד הבריאות, אמר בדיון: "ברמת הבטיחות שלה, אני מאמין לגמרי בחיסון ומרגיש חופש להמליץ".

WhatsApp Image 2022 07 07 at 09.06.33

היחידים שהעלו הסתייגות מסוימת ביחס לבטיחות החיסון (וגם ביחס ליעילותו) היו פרופ' מנפרד גרין מאוניברסיטת חיפה ופרופ' מיכאל גודוביץ. פרופ' גרין אמר שהחיסון ריאקטוגני יחסית לחיסונים אחרים: "אלה לא תופעות לוואי קשות אבל החיסון הוא ריאקטוגני יחסית לחיסוני שגרה אחרים. אנחנו מוסיפים לחיסוני השגרה חיסון ריאקטוגני ולא מאוד יעיל. פרופ' מיכאל גדלביץ הביע אף הוא הסתייגות ביחס ליעילות החיסון, ואמר: "קשה להשתכנע מהיעילות הלא גבוהה וזה כבר בטווח הקצר. סביר שיפחת עוד יותר בטווח ארוך. מאוד מסובך להגיד מה המשמעות של היעילות שכלל איננה מובהקת סטטיסטית במחקר שהוצג". כמו כן, הוא התייחס להשפעת החיסון על ילדים שכבר חלו, ולסוגיית בטיחות השילוב של חיסון הקורונה ביחד עם חיסונים אחרים הניתנים לתינוקות. "לא הייתה התייחסות לילדים שכבר חלו ולא ברור כיצד החיסון משפיע במצב זה", הוא אמר. "לא הייתה התייחסות לשילוב החיסונים עם תרכיבים אחרים בתינוק ותופעות לואי אפשריות". 

במקום המחקר של פרופ' ברקוביץ שהועלם, פורסמו היום ממצאי סקר שערך משרד הבריאות בקרב הורים לילדים בני 5-11, שהראו לכאורה כי מרבית תופעות הלוואי שמהן סבלו הילדים הקטנים הן קלות, מקומיות וחולפות תוך ימים ספורים.

WhatsApp Image 2022 07 06 at 15.02.52


משרד הבריאות לא נענה לבקשת התגובה של מגזין זמן אמת בשאלה מדוע לא הוצג המחקר של פרופ' מתי ברקוביץ בפני הצט"מ בבואו לקבל את ההחלטה לאשר את חיסוני הקורונה לתינוקות ולפעוטות. ד"ר בועז לב לא הגיב לשאלה מדוע, למרות שיודע אודות המחקר, לא יידע את ועדת הצט"מ שהוא עומד בראשה. 

קישור למסמך הדיון בצט"מ. 


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


עומרי
אין צורך בחיסון ילדים
לא מגן על סבא וסבתא.
הרוב המוחלט של הילדים לא מגיע לאשפוז עקב קורונה. אז על מי הם עובדים או עבור מי?

0
אני
זה כבר ברור שהם רצו בתופעות הלוואי
עובדה מספר המתים בארץ
0
אור
את באמת חושבת שאין להם את הנתונים בלחיצת כפתור?
....
0
טל
אתם מכשירים את הצט'מ????
אתם באמת חושבים שהצט'מ התמים לא בעניינים??? ההכשרה הזו מלחיצה משהו ... זאת האמת של המגזין??
-1
שרון
והיכן הנתונים האמיתיים?
מן הראוי היה לפרסם גם את הנתונים שהוסתרו על ידי משרד הבריאות
2

בקשת חופש מידע חושפת: ה-CDC לא בדק אותות בטיחות ביחס לתופעות לוואי מדאיגות במערכת ה-VAERS

| ג'וש גצקו | בריאות

ה-CDC טוען שלא מצא אותות בטיחות מדאיגים לתופעות לוואי ב-VAERS. אך בקשת חופש מידע חושפת שהסוכנות לא מצאה - פשוט משום שלא חיפשה אותם. זאת, למרות הבטחה רשמית לעשות זאת

חשיפה: פייזר ידעה שמחלימים לא זקוקים לחיסון, ושהחיסון מגביר סיכון לתחלואה בימים הראשונים

| יפה שיר-רז | בריאות

כך עולה ממסמכים חדשים של פייזר, ששוחררו השבוע במסגרת הסבב השני של גילוי המסמכים שכפה בית המשפט על ה-FDA. כמו כן, מתברר שהחברה ידעה שתופעות הלוואי חמורות יותר בצעירים, ושהסיכון למיוקרדיטיס גבוה בהרבה מכפי שנטען

האלגוריתם אשם? ה-CDC הסיר בחשאי רבע ממקרי המוות בילדים שיוחסו לקורונה

| יפה שיר-רז | בריאות

ה-CDC הסיר מאתר מעקב הנתונים שלו עשרות אלפי מקרי מוות המיוחסים לקורונה, בהם כ-25% ממקרי המוות בילדים. הנתונים המנופחים שימשו את ה-FDA כדי להצדיק את מתן היתר החירום לחיסון הילדים. לטענת ה-CDC: חלה טעות – האלגוריתם אשם

שבדיה: מפסיקים לחסן ילדים בני 5-11

| יפה שיר-רז | בריאות

 

רשות הבריאות של שבדיה החליטה אתמול כנגד ההמלצה לחסן ילדים בגילאי 5-11. "איננו רוצים לחסן קבוצה שלמה של ילדים למען החברה", אמרה ברטה ביוקלונד, מהסוכנות לבריאות הציבור בשבדיה

ה-CDC מדווח על 8 מקרי מיוקרדיטיס בילדים בני 5-11 לאחר חיסון פייזר. 58 דיווחים על תופעות לוואי בגילאים אלה סווגו כחמורות

| יפה שיר-רז | בריאות

מספר הדיווחים בקרב הילדים הצעירים בגילאי 5-11 עלתה פי 2 בתוך חודש וחצי, מאז תחילת מסע החיסונים בקבוצת גיל זו. 58 מקרים סווגו כחמורים - עלייה של 40% מלפני 3 שבועות. בין הדיווחים, ילד בן 7 לקה באירוע לב חמור שלוש שעות לאחר שקיבל את חיסון פייזר, ועל פי הדיווח למערכת ה-VAERS מטופל באקמו

מערכת ה-VAERS האמריקאית: 52 דיווחים על מקרי מוות בילדים – 46 מתוכם בחיסון פייזר

| יפה שיר-רז | בריאות

תינוק בן 5 חודשים שנפטר יומיים לאחר שאמו חוסנה בעבודה, ילד בן 16 שמת במהלך שיעור מתמטיקה בזום ביום החיסון, ולראשונה בהיסטוריה של ה-VAERS – ילד בן 15 שנפטר מאי ספיקת לב. סיבות המוות השכיחות שדווחו הן בעיות לב וקרישיות.ד"ר ג'סיקה רוז, מומחית לאימונולוגיה נגיפית ולביולוגיה חישובית בחנה את הדו"ח של פייזר שפורסם לאחרונה וחושפת: 34 אירועי תופעות לוואי בילדים בני פחות מ-16 דווחו במסמך. 59 דיווחים הועלמו מממנו בנימוקים כמו גובה או משקל לא מתאימים לגיל

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...