בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

מאסק עזב את קליפורניה לטובת טקסס, והוא לא לבד

| 1608 צפיות
| 1608 צפיות

אילון מאסק, מנכ"ל טסלה והאיש העשיר השני בעולם, הודיע על העברת מטה החברה מקליפורניה לטקסס. והוא לא היחיד – העלויות והמסים הגבוהים בקליפורניה, שעליהם נוספו בשנתיים האחרונות גם תקנות הקורונה הדרקוניות, מבריחים את חברות ההייטק ואת העשירים לאזורים אטרקטיביים יותר. האם עמק הסיליקון הופך לעמק רפאים?

| אלון בלוסטנקו | חדשות חוץ

אילון מאסק, מנכ"ל טסלה, יצרנית המכוניות החשמליות ואדם העשיר השני בעולם, הודיע לאחרונה בישיבת בעלי מניות השנתית על העברת מטה החברה מקליפורניה לטקסס.

זו לא הייתה הפתעה גדולה. מאסק איים כבר לפני חודשים להעביר את החברה שלו לטקסס. כעת, הוא מימש את האיום.

מאסק, אשר בעצמו עבר להתגורר בטקסס עם משפחתו בשנה שעברה בבית צנוע נייד מתקפל, ידוע בביקורתו החריפה כלפי רשויות קליפורניה. "לומר לאנשים שהם לא יכולים לעזוב את ביתם ושהם ייעצרו אם יעשו זאת, זה פאשיזם. זאת לא דמוקרטיה, זה לא חופש. תחזירו לאנשים את החירות שלהם!", הוא אמר. "יש פה אחוז תמותה נמוך מאוד ורמת הדבקה מאוד גבוהה. משהו עם רמת סיכון נמוכה לאדם צעיר וגבוהה לאדם מבוגר. הדבר הנכון לעשות איננו להטיל סגר על כל המדינה. במקום זאת, צריך לבודד כל מי שבסיכון עד שהסערה תחלוף".

בראיון עם ג'ו רוגן במאי 2020, טען המיליונר ש"בדיקות קורונה חיוביות שקריות וקביעות גורם מוות לא נכונות ניפחו את החששות ביחס לנגיף מעבר לכל פרופורציה".  רוגן עצמו, שנחשב לאחד מבעלי הפודקאסטים הידועים בעולם עם מיליוני מאזינים ותושב קליפורניה ותיק מזה 25 שנים, עבר לגור בטקסס בנובמבר 2020, בעקבות גזירות הקורונה המחמירות שהטילו הרשויות. "מישהו חייב לעמוד ולומר להם שיפסיקו עם זה", הוא אמר. "אי אפשר לשלול את החופש של אנשים בגלל משהו שהרג שבריר ממה שחשבת שהולך להרוג". 


אילון מאסק: "לומר לאנשים שהם לא יכולים לעזוב את ביתם ושהם ייעצרו אם יעשו זאת, זה פאשיזם. זאת לא דמוקרטיה, זה לא חופש. תחזירו לאנשים את החירות שלהם!".


 

מאסק ורוגן לא לבד. ידוענים מובילים בהוליווד וענקי ההייטק העשירים והמשפיעים מצביעים ברגליהם. ניקול קידמן, ריאן ריינולדס, מתיו מקונוהי וכריס המסוורת כבר נטשו את קליפורניה או שוקלים לעזוב אותה. ראש עיריית מיאמי, פלורידה, פרנסיס סוארז אף אמר שקיבל פניות מג'ק דורסי, המייסד והמנכ"ל של הרשת החברתית טוויטר ושל חברת שירות התשלומים לטלפון חכם Square, ומאריק שמיטד, יו"ר חברת גוגל וחברת אלפאבית, על אפשרויות מעבר. "אין שום ספק, הסיבות העיקריות הן סביבה לא ידידותית של תקנות ומיסים".

 

בירת הטכנולוגיות העולמית מתרוקנת

עמק הסיליקון, שממוקם בדרום מפרץ סן פרנסיסקו בקליפורניה, נחשב במשך עשרות שנים לבירה העולמית של ענקיות הטכנולוגיה. אלא שעם השנים, עלויות הדיור הגבוהות, שיעורי המס הגבוהים ובשנתיים האחרונות גם תקנות הקורונה נוקשות הפכו את החיים, העבודה והעסקים באזור למאתגרים. התוצאה, עוד ועוד חברות טכנולוגיה בוחרות להעביר את פעילותן לטקסס ולמדינות אחרות, שעלויות המחיה בהן נמוכות יותר, וחוקי המס והחיים באופן כללי נוחים יותר.

למרות שסן-פרנסיסקו ואזור המפרץ ממשיכים בגיוס עובדים, שיעור הצמיחה ירד ביותר מ35% - הירידה היחידה החדה ביותר בין האזורים העירונים על פי דיווח נתונים ממעקב של לינקדאין. ומומחים העוקבים אחר ההגירה השלילית הזו צופים שהמספרים יילכו ויגדלו. "זהו מיני-אקסודוס של חברות הייטק העוזבות את העמק, ואני סבור שהוא הולך להחמיר ב-2021", אמר כבר בינואר דן איבס, אנליסט פיננסי בחברת Wedbush Securities.

טסלה מצטרפת לרשימה ההולכת ומתארכת של ענקיות טכנולוגיה אחרות כמו היולט פקרד ואורקל, שכבר העבירו חלק מעסקיהם לטקסס. אורקל פתחה את הקמפוס שלה באוסטין טקסס כבר ב-2018, כדי ליהנות מתנאי המסים בטקסס לעומת קליפורניה. בסוף 2020 היא הודיעה שהיא משנה את ייעודו של הקמפוס ומעבירה אליו את מטה החברה. מאז נובמבר 2020 ועד יולי השנה, 39 חברות הייטק ותעשיות אחרות עברו לטקסס ורבות אחרות הצהירו על כוונתן לעזוב. על פי דיווח של בלומברג מינואר, סמסונג שוקלת להוציא יותר מעשרה מיליארד דולר כדי לבנות מפעל חדש לייצור שבבים באוסטין, טקסס עד 2023.  גוגל מתכננת להשקיע שבעה מיליארד דולר במשרדים ובמעבדות בטקסס ובפורטלנד, וחברת Honeywell הודיעה שהיא מעבירה את הסניף הראשי של מעבדות חומרי ביצועים וטכנולוגיות שלה ליוסטון.

 


טסלה מצטרפת לרשימה ההולכת ומתארכת של ענקיות טכנולוגיה אחרות כמו היולט פקרד ואורקל, שכבר העבירו חלק מעסקיהם לטקסס.


 


טסלה וחברת SpaceX, שתיהן בבעלות מאסק, הן בין חברות הייצור הכבד האחרונות שהמטה שלהן בקליפורניה.  "קשה לאנשים להרשות לעצמן את המחייה כאן", אמר מאסק במהלך המפגש השנתי לבעלי המניות שהתקיים לאחרונה. "הם צריכים להגיע לעבודה מרחוק. לקחנו את זה רחוק ככל האפשר, אבל יש גבול לכמה אפשר לגדול באזור המפרץ".

בריחה של עשירים מהערים הגדולות איננה טרנד חדש. הראפר והיזם קניה ווסט, שהתמודד לנשיאות בשנת 2020, עזב כבר ב-2018 את קליפורניה. ב-2019 הוא רכש חווה רחבת ידיים בצפון מערב וויומינג, והודיע כי הוא מתכנן להרחיב את עסקיו שם. ואולם, פניקת הקורונה האיצה את תהליך הנטישה והדגימה היטב את הכלל שרוב האנושות הספיקה לשכוח, שבתקופות של מגפה עדיף להיות רחוק ממרכזי הערים ככל האפשר. סקר שנערך ביולי 2020 על ידי UBS בקרב 3,750 משקיעים עשירים הראה ש46% מהם מתכננים לנטוש את הערים הגדולות לטובת מקומות פחות מאוכלסים.

למרות שהטרנד של נטישת העשירים וההייטק של סיליקון ואלי לטובת טקסס נמצא כעת בשיאו ועוד צפוי להימשך, האמריקאים השמרניים חוששים שהוא יהפוך את טקסס לקליפורניה הבאה, שכן ביחד עם חברות הענק והעובדים מגיע גם סגנון החיים והתרבות של החוף המערבי.


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארובואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...