בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

נתונים מ'כללית' חושפים: עלייה במספר אבחנות הסרטן החל מ-2021

| 13004 צפיות
| 13004 צפיות

הנתונים מ'כללית', שהושגו באמצעות בקשת חופש מידע, מצביעים גם על עלייה בתחלואה בסרטן השד החל מ-2021, במקביל לתחילת מבצע חיסוני הקורונה בישראל, ועל מספר אבחנות גדול פי 4.5 עד 5 בקרב מחוסנים לעומת לא מחוסנים

| יפה שיר-רז | רפואה ומדע

 

"גם אצלי אובחנה הישנות של המחלה בין המועד שקיבלתי חיסון ראשון של הקורונה לבין קבלת החיסון השני, והייתה לי תחושה שהיה קשר כלשהו, אולי אף האצה של הישנות המחלה לאחר קבלת החיסון. בעת שחליתי לראשונה בסרטן שד מסוג טריפל נגטיב, הוגדרתי כאבחון מוקדם. הישנות המחלה הפתיעה את רופאיי. האבחון של הישנות המחלה היה כשבועיים-שלושה לאחר שקיבלתי את החיסון הראשון של פייזר נגד הקוביד. התלוו לחיסון הראשון תופעות לוואי לא פשוטות, שכללו בין היתר תנועות עיוות של עצב הפנים, כאבים בחזה ועוד".

העדות הזו היא אחת מני רבות מאוד שעולות בשנתיים האחרונות בקבוצות סרטן ברשתות החברתיות. עו"ד טל עמיאור נגר, בעצמה מחלימת סרטן השד וחברה בקבוצה של חולות ומחלימות מסרטן השד, לא יכלה שלא לשים לב למגמה הזו, של דיווחים חדשים רבים על תחלואה בסרטן השד, ועל חזרה של הסרטן אצל נשים שהחלימו מהמחלה.

"אני עצמי מחלימה מסרטן השד, ועוקבת מקרוב אחרי הדיווחים ההולכים ומתרבים על הקשר בין חיסוני הקורונה לבין מחלת הסרטן", היא אומרת. "לכן, נדלקה לי נורה אדומה כשהתחלתי לשים לב שיותר ויותר נשים מצטרפות לקבוצה של החולות והמחלימות. כשאני עצמי הצטרפתי במאי 2016 לאחר שחליתי, היו בקבוצה כ-2,500 נשים. בסוף שנת 2020, עם תחילת מבצע החיסונים, המספר קפץ ל-5,500, וכיום הקבוצה מונה יותר מ-8,300  נשים. יותר נשים גם מדווחות על הישנות של הסרטן, מקומי או גרורתי, אפילו אחרי תקופה קצרה, מה שמאד נדיר בסרטן השד, ולצערי, יש גם יותר נשים שנפטרו. במקביל, החלו לעלות בקבוצה פוסטים של נשים שתהו בינן לבין עצמן האם יש קשר בין ההתחסנות שלהן לבין הסרטן. הן שאלו האם גם נשים אחרות סבורות כך,  ונענו על ידי כמות לא מבוטלת של נשים שגם להן עלו חשדות כאלו".

היא פנתה אפוא לקופת חולים כללית, הקופה שמבטחת יותר ממחצית האוכלוסייה בישראל וביקשה באמצעות בקשת חופש מידע לקבל נתונים על אבחוני סרטן באופן כללי, וסרטן השד באופן ספציפי.

ואכן, מהנתונים שהועברו לידיה עולה כי בשנת 2021 ובמחצית הראשונה של 2022 חלה עלייה במספר האבחנות של סרטן השד בקופה.  

עלייה זו מהווה מפנה, שכן על פי נתונים מהמרכז למחלות סרטן, מאז שנת 2018 נרשמה בישראל ירידה בתחלואת סרטן מכל הסוגים. גם בנתוני 'כללית' נרשמה ירידה דומה. מהנתונים עולה כי מאז 2018 חלה ירידה הדרגתית ועקבית במספר אבחנות הסרטן – מ-9,554 במחצית הראשונה של אותה שנה ועד ל-8,498 מקרים במחצית הראשונה של 2020.

ואולם, החל מהמחצית השנייה של 2020 חל מפנה, כאשר מספר האבחנות החל לעלות – עלייה שהתחזקה בחציונים הבאים החל מ-2021, והגיעה לשיא בחציון הראשון של 2022, עם 10,128 אבחנות – כלומר, עלייה של למעלה מ-17% במספר האבחנות לעומת 2018.

"נתונים אלה מצביעים על עלייה בתחלואה מאז תחילת מבצע חיסוני הקורונה", אומר דוד שולדמן, מנתח מערכות במקצועו, שניתח את הנתונים שהועברו על ידי קופת חולים כללית. "העלייה התחזקה במיוחד החל מהחציון הראשון של 2021. אומנם גם במחצית השנייה של 2020 ניתן לראות עלייה קלה, אבל עלייה זו ניתן לייחס לדחיית האבחנות בתקופת הסגר הראשון". 

 

WhatsApp Image 2023 02 28 at 12.58.06 מספר האבחנות גדול פי 4.5 עד 5 לעומת המספר בקרב הלא מחוסנים

יתר על כן, מנתונים נוספים על אבחנו סרטן בקופת חולים כללית בפילוח סטטוס חיסוני הקורונה עולה בבירור כי העלייה במספר מקרי הסרטן הינה בקרב אנשים שחוסנו, ולא בקרב אלו שלא התחסנו. עלייה זו גברה במהלך שנת 2021 ובמחצית הראשונה של 2022. למעשה, הנתונים מצביעים על כך שבקרב המחוסנים מספר האבחנות גדול פי 4.5 עד 5 לעומת המספר בקרב הלא מחוסנים! 
"מאחר שלא הועברו נתונים בפילוח על פי גיל, לא ניתן לעשות נרמול מדויק לאחוז המחוסנים/לא מחוסנים ביחס לחלקם באוכלוסייה, אך בכל מקרה, הנתונים מעידים על שינוי מגמה בסך המקרים, והשינוי הזה נובע מהצד של המחוסנים, כאשר בצד של הלא מחוסנים לא חל שינוי", אומר שולדמן.


WhatsApp Image 2023 02 28 at 19.50.24

 

"הסרטן התפרץ במלוא גדולתו אחרי החיסון"

כפי שניתן להיווכח מהגרף המוצג מטה, שמבוסס על הנתונים שהתקבלו בתגובה לבקשת חופש המידע של עו"ד עמיאור נגר, בשנת 2021 חלה עלייה גם בתחלואת סרטן השד -  3,570 אבחנות, לעומת 3,214 בשנת 2020.

WhatsApp_Image_2023-02-28_at_12.58.32.jpeg

העדויות הרבות שצירפה עו"ד עמיאור נגר מזכירות מאוד את שטף העדויות שנשים כתבו ברשתות החברתיות על הפרעות במחזור החודשי, שאף הן הושתקו בתחילה על ידי משרד הבריאות ורופאים בכירים, עד שלא ניתן היה עוד להכחיש את הקשר.

כך למשל, מעידה י., חברה נוספת בקבוצה שבה נמצאת עו"ד עמיאור נגר: "לי זה קרה אחרי החיסונים. כאבים חזקים בשד. תוך חצי שנה סרטן גרורתי. מטופלת כבר שנה והדרך ארוכה. נוטה לקשר לחיסונים ובודקת...!".

"אני מאמינה שהחיסון היה טריגר להתפרצות המחלה...", אומרת ג. "אצלי היו בדיקות שד לפני החיסון ואחרי החיסון, והאונקולוג אומר שזה מטורף שהתפתח לי גידול כל כך גדול (10 ס"מ) תוך שנה. בבדיקה לפני החיסון היו לי ציסטות. זה הכל".

ד., חברה אחרת בקבוצה, כותבת: "כבר לא משנה לי ממה. אבל ברור לי שלי בגוף קרה מלא דברים מחיסון ראשון עד רביעי. נימול ברגליים, שטפי דם בידיים, כאבים שונים... והנה אני היום אחרי כימו ראשון".

וא., שגם היא הוגדרה כמחלימת סרטן השד, מספרת: "אני במעקב כבר כמה שנים, והסרטן התפרץ במלוא גדולתו רק אחרי החיסון".

 
קופת חולים כללית היא הקופה הגדולה ביותר בישראל, ובה מבוטחת, על פי נתוני הביטוח הלאומי, למעלה ממחצית מהאוכלוסייה בארץ.

נציין כי בתחילה סירבה קופת חולים כללית לפלח את הנתונים לפי סטטוס חיסוני קורונה, בטענה שהנתונים "עלולים להביא למסקנות שגויות". רק לאחר שעו"ד עמיאור נגר הגישה מכתב מיצוי הליכים, שינתה הקופה את הגישה והעבירה פילוח כמבוקש.


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


מיכל
חייבים לבדוק לפי גיל
מן הסתם סרטן שד פופולארי בגיל 50+ שזה גם טווח הגילאים בו התחסנו הכי הרבה. לדעתי המידע הזה לא בפילוח גילאים לא מספיק מהימן
0
נטליה דובקין
אין קישורים לנתונים
הים אפשר בבקשה לצרף קישור לטבלאות? איפה אפדר להשיג אותם?
אני רוצה להראות את זה לחברים ובלי קיש

0
שרון
איפה המקור?
הייתי מצפה שבמאמר כזה יהיה צילום או קישור למסמך מקופ"ח על מנת שיראה אמין יותר.
ככה זה מחזק את המשוכנעים, אלו שלא, יגידו שזה פייק וימשיכו לטמון את הראש בחול וחבל. חצי עבודה, כמו שעשו כאן לדעתי, רק מגדילה את חוסר האמון במאמרים כגון זה וחבל

0
אורי
מחכה בקוצר רוח לתביעה ציבורית
המחלקות האונקולוגיות מפוצצות מאז הקוביד. הרבה סרטן השד לצעירות ויותר ויותר מוצאים את הקשר. מה נשאר? לקוות לתביעה ענקית של חברת פייזר וחיוב הרופאים להכיר בזה.
0
גל
מספר האבחנות בכל אוכלוסיה אינו מעניין
כי אם יש יותר מחוסנים אז סביר שיהיו בקרבם יותר מקרי סרטן. צריך לבדוק את אחוז חולי הסרטן בכל אוכלוסיה וגם אז צריך לזכור שהאוכלוסיות המבוגרות גם מחוסנות יותר וגם בעלות סיכוי גבוה יותר לסרטן וחובה לנרמל נתונים כדי לבדוק אם יש הבדל אמיתי
0

נתונים חדשים ממכבי חושפים: ירידה במספר הנשים ההרות בטרימסטר ראשון החל מפברואר 2021, מיד לאחר תחילת מבצע חיסוני הקורונה

נתונים חדשים שנחשפו באמצעות חוק חופש המידע ממכבי שירותי בריאות מצביעים על ירידה במספר הנשים ההרות שהיו בטרימסטר ראשון החל מפברואר 2021. ממצאים מדאיגים דומים, ואף דרמטיים יותר עולים גם מנתוני קופת חולים מאוחדת

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...