בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

משרד התובע הציבורי האירופאי אישר כי פתח בחקירה ביחס לרכש חיסוני הקורונה באיחוד האירופי

| 8140 צפיות
| 8140 צפיות

הסערה סביב נושא חיסוני הקורונה בפרלמנט האירופאי צוברת תאוצה. לאחר הודאתה המפתיעה של נציגת פייזר, שלפיה החברה לא בדקה האם החיסון שלה יכול למנוע את העברת הנגיף לפני כניסתו לשוק, אישר אתמול משרד התובע הציבורי האירופאי כי מתנהלת חקירה מתמשכת ביחס לרכש חיסוני הקורונה באיחוד האירופאי. במקביל, פוליטיקאים ומומחים תוקפים בגלוי את סכומי העתק ששולמו לחברות ואת מדיניות כפיית החיסונים

| מנהל אתר | פוליטיקה וכלכלה

משרד התובע הציבורי האירופאי אישר אתמול (שבת) כי מתבצעת חקירה מתמשכת ביחס לרכש חיסוני הקורונה באיחוד האירופי. על פי הודעת המשרד, "אישור יוצא דופן זה מגיע לאחר העניין הציבורי הגבוה מאוד".

WhatsApp Image 2022 10 16 at 10.11.59

ההודעה מגיעה לאחר שבועות סוערים מאוד בפרלמנט האירופאי, ששיאם היה בהודאתה של מנהלת בכירה בפייזר לפני מספר ימים, שלפיה לחברה אין הוכחות ש'חיסוני ה-mRNA' שלה מצליחים לעצור את ההעברה של נגיף הקורונה. ביום שני האחרון (ה-10 באוקטובר), בדיון בוועדת הקורונה של הפרלמנט האירופאי, הציג רוב רוס, חבר הפרלמנט האירופאי ההולנדי, לג'נין סמול, נשיאת השווקים המפותחים הבינלאומיים בפייזר, שהגיעה לדיון במקומו של אלברט בורלא שהודיע ברגע האחרון שלא יגיע (ככל הנראה בדיוק משום שחשש מפני שאלות כאלה), שאלה קצרה: "האם יכולתו של חיסון הקוביד של פייזר למנוע את העברת הנגיף נבדקה לפני כניסתו לשוק?". רוס ביקש מסמול להגיב בבירור במידה שהתשובה שלילית. "אם כן, האם את מוכנה לחלוק את הנתונים עם הוועדה הזו? ואני באמת רוצה תשובה ישירה – כן או לא, ואני מצפה לזה בקוצר רוח. תודה רבה לך".

למען האמת, תשובתה של סמול, שנדחקה לקיר, לא הייתה לגמרי בלתי צפויה, שכן כבר בתחילת 2021 העלו חוקרים כמו ד"ר פיטר דושי מה-BMJ תהיות ביחס ליעילות החיסון במניעה של העברת הנגיף. ובכל זאת, העובדה שהיא נאמרה בפורום פומבי על ידי בכירה בפייזר חוללה סערה עצומה. "לא", היא השיבה וצחקה, מן הסתם מתוך מבוכה. "זה, אמממ, אתם יודעים, היינו חייבים לנוע במהירות המדע כדי באמת להבין מה מתרחש בשוק".

"זה הוכח כעת כשקר הגדול ביותר", אמר רוס בעקבות האירוע, בסרטון וידיאו שהפך לוויראלי ברשתות החברתיות וצבר עד כה 13 מיליון צפיות. "מיליוני אנשים ברחבי העולם הרגישו שכפו עליהם להתחסן בשל המיתוס שאתה 'עושה זאת עבור אחרים'. כעת, מתברר שזה היה שקר זול. זה חייב להיחשף. בבקשו שתפו את הווידיאו הזה. "אם אינך מחוסן, אני אנטי-חברתי. זה מה שאמרו לנו ראש ממשלת הולנד ושר הבריאות. 'אינכם מתחסנים רק למען עצמכם, אלא למען אחרים – אתם עושים זאת עבור החברה כולה'. זה מה שהם אמרו. היום, מתברר שזו שטות גמורה". הודאתה של סמול, אמר רוס, "מסירה את כל הבסיס החוקי לדרכון הקורונה", שמטרתו היחידה הייתה לאלץ אנשים להתחסן, ואשר הוביל לאפליה ממסדית מסיבית".

מאז, הסערה רק הולכת וגוברת. "למרות כל זאת", אמר כריסטיאן טרהאס, נציג רומניה בפרלמנט האירופאי בראיון למגזין זמן אמת ממש לפני הדיון הסוער הזה, "האיחוד האירופאי ויתר רשויות הבריאות ממשיכים לדהור קדימה, ליצירת דרכון דיגיטלי, שבאמצעותו יוכלו לדעת עלינו הכל, כשזה הולך ביחד עם פיתוח עוד חיסונים".

לדברי טהראס, על פי דו"ח הביקורת של בית הדין של האיחוד האירופאי, עד נובמבר 2021 רכשה הנציבות האירופאית, מטעם המדינות, 4.6 מיליארד מנות חיסון תמורת 71 מיליארד יורו. המשמעות, לדבריו, "הנציבות רכשה 10 מנות חיסון לכל אדם באיחוד האירופאי. מרבית המנות היו של פייזר".

דו"ח הביקורת על אסטרטגיית רכש החיסונים של האיחוד האירופאי לחיסוני הקורונה שנדון בפרלמנט האירופאי פתח את הסכר לשיטפון עצום, שבשבועות האחרונים רק הולך וגובר.

לדברי טרהאס, מהנתונים שהתקבלו מה-EMA עולה כי שיעור התמותה העודף בכל רחבי האיחוד האירופי עלה ב-16% יותר מהממוצע של 2016-2019. "ניתן להיווכח שלמדינות עם שיעור החיסונים הגבוה ביותר יש כעת את שיעור התמותה הגבוה ביותר. אז ברור שאנו שואלים האם יש קשר?".

עד לאחרונה, הביקורת כלפי מדיניות הקורונה בפרלמנט האירופאי הגיעה מצד קומץ חברי פרלמנט, שהיו פעילים בנושא תקופה ארוכה. ואולם נראה כי ההתפתחויות האחרונות גרמו לתפנית. אתמול הצביעה ראש ועדת הקורונה בפרלמנט על מספר בעיות הקשורות לפייזר, בהן היעדרן שקיפות של החוזים עם פייזר; מחיקת ראיות; ו"החובה" לקנות מפייזר.


WhatsApp Image 2022 10 13 at 21.59.36


כל מי ששיקר צריך להיות מוחזק אחראי

גם בארצות הברית הגיבו סנטורים וחברי קונגרס בזעם, ובקריאות להטיל אחריות על מנהלי החברות, בשל הטעיה של העם האמריקני, שגבתה מחיר עצום בחיים ובפרנסה של האזרחים. "זה מזעזע. המנכ"לים האלה צריכים להעיד - בשבועה - בפני הקונגרס", כתב סנטור טד קרוז בחשבון הטוויטר שלו. "בשנה הבאה הם יעשו זאת. וכל מי ששיקר לעם האמריקני צריך להיות מוחזק אחראי".

"קראתי לשים סוף לחוק המוכנות לשעת חירום (PREP Act), חוק הרשלנות הרפואית הצבאי שמונע מאנשים כמו חבריי לפאנל מלהחזיק חברות תרופות ומפעלים רפואיים כאחראים לכאב ולסבל שהם גרמו", אמר חבר הקונגרס מקנטאקי תומס מאסי. מאסי גם כינה את העמדה של "ביידן-פאוצ'י-פייזר" ביחס לפגיעות מחיסוני הקורונה "בלתי מוסריות".

קריאות אלה מצטרפות לדרישותיו של סנטור ראנד פול מקאנטקי שכבר חודשים רבים תוקף את ד"ר אנתוני פאוצ'י, המנהל הפורש של ה-NIAID, בגין הונאה של הציבור האמריקאי. "התפטרותו של פאוצ'י לא תמנע חקירה מלאה על מקורות המגיפה", כתב ד"ר פול בחשבון הטוויטר שלו. "הוא יתבקש להעיד בשבועה לגבי כל דיון שהשתתף בו בנוגע לדליפת המעבדה". הסנאטור פול גם דרש לחשוף את ניגודי האינטרסים של ה-NIAID הקשורים לתמלוגים מחברות הפארמה שהוסתרו מהציבור.

בינתיים, משרד הבריאות של פלורידה הודיע ב-8 באוקטובר כי הוא ממליץ לגברים בני 18-39 להימנע מלהתחסן. זאת, בעקבות ניתוח שמצא עלייה של 84% בהיארעות היחסית בתמותה הקשורה ללב 28 ימים לאחר קבלת חיסון mRNA. בטוויטר נלחצו ומיהרו להסיר את הציוץ של ד"ר ג'וזף לדאפו, ראש משרד הבריאות של פלורידה (surgeon general), אך בעקבות לחץ ציבורי עצום, החזירו אותו כעבור מספר שעות. בישראל, פרופ' דרור מבורך, הרופא שזיהה ראשון את מקרי המיוקרדיטיס בישראל ודיווח עליהם ל-CDC, אף צייץ בחשבון הטוויטר שלו על ההודעה.

בקנדה, ראש הממשלה החדשה של מחוז אלברטה דניאלה סמית' גינתה בנאומה את האפליה של מי שבחרו לא להתחסן, התחייבה לשינוי והודיעה על החלטתה לפטר את הממונה על בריאות הציבור.

ובאיטליה – ראש הממשלה החדשה ג'ורג'יה מאלוני הכריזה השבוע כי שר הבריאות בממשלתה שיחליף את רוברטו ספרנצה בממשלה יהיה אדם שמתנגד לחובת הדרכון הירוק.

 

ד"ר פול אופיט: הסיבה היחידה שהצבעתי 'לא' היא כי 'לעזאזל לא' לא הייתה בחירה

נראה כי הסכר נפרץ גם מצד רופאים ומומחים בכירים שעד כה קידמו בעקביות את תכשירי ה-mRNA של פייזר ומודרנה. "הסיבה היחידה שהצבעתי 'לא' היא כי 'לעזאזל לא' לא הייתה בחירה", אמר לפני מספר ימים ד"ר פול אופיט, מנהל המרכז לחינוך חיסונים בבית החולים לילדים בפילדלפיה, פרופסור לרפואת ילדים  באוניברסיטת פנסילבניה, וחבר בוועדה המייעצת לחיסון של ה-FDA, על ההחלטה שלו להצביע נגד אישור הבוסטר המותאם אומיקרון. הוא אמר את הדברים לאחר שה-FDA החליט להתעלם מהצבעת הנגד שלו ושל חברים נוספים בוועדה, ומהעובדה שה"ראיות" שהציגה החברה היו נתונים זעומים ממחקר על עכברים. "ההרגשה הייתה שההחלטה כבר נקבעה כאן", אמר אופיט. "הרגשתי שאנחנו מובלים כאן, ועם היעדר מידע קריטי".

אופיט אומנם לא יצא נגד החיסון ה"מקורי" או עצם אישורו, אך הדברים שהוא אומר על המשמעות של החלטת ה-FDA להתעלם מהוועדה המייעצת חמורים, ומהווים אולי סמן ראשון למפנה משמעותי. "הסיבה שבגללה מתייעצים איתנו היא שזה פתוח לציבור", הוא אמר. "על ידי כך שלא עושים את זה. על ידי פשוט לומר: 'אין לנו צורך בעצות האלה', אנחנו גם אומרים: 'איננו הולכים להיות שקופים לגבי מה שיש לנו לעם האמריקני'".

WhatsApp Image 2022 10 15 at 19.53.34

בדומה לאופיט, גם בניו זילנד, ד"ר הלן פטוזיס-האריס, מומחית מובילה לווירולוגיה מאוניברסיטת אוקלנד המשמשת כיועצת לממשלת ניו זילנד, שעד כה הייתה אחת התומכות הנלהבות בחיסוני הקורונה ואף יצאה נגד "הססנות החיסונים", אמרה השבוע (11 באוקטובר) כשנשאלה מה דעתה על ההגנה של החיסון הדו-זני החדש מפני האומיקרון: "אני חושבת שהציפיות עולות על הראיות שיש לנו", וכי היא עצמה אינה מתכוונת לקבל מנה רביעית. "לא הייתי רצה לקבל בוסטר", היא אמרה. "אינני חושבת שזה יהיה יעיל במיוחד. אינני רואה את הראיות שמצביעות על כך שזה יכול להועיל לי".

בינתיים, הרשויות והמדיה מנסים להמשיך לשדר עסקים כרגיל. למרות הכל, למרות המידע שהולך ונחשף בכל העולם על הנזקים ועל תופעות הלוואי של תכשירי ה-mRNA, ובניגוד לאזהרות המומחים שלהם עצמם כמו ד"ר אופיט, אישר ה-FDA  השבוע את החיסון המותאם אומיקרון לפעוטות בני חמש ומעלה. אבל הפעם, נראה שהסערה לא תשכך ולא ניתן יהיה לבלום או להעלים אותה בקלות.


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארותחקיר זמן אמת: האם בתי החולים וגופי בריאות בישראל "מצאו פטנט" לקבל תרומות מחברות התרופות מבלי לדווח עליהן?

| ארנון גרוסמן | פוליטיקה וכלכלה

תחקיר מגזין זמן אמת חושף תרומות במיליוני שקלים שסווגו תחת הסעיף "מחקר שלא הועבר לאישור הוועדה להתקשרויות" – כמחצית מהסכום מחברת פייזר. הנהנים העיקריים – בתי החולים כרמל, שיבא, הדסה ובילינסון, חברת המחקר של מכון ויצמן וחברת המחקר של כללית

כשלון ושמו התנשאות

| אלון בר | פוליטיקה וכלכלה

למען "רק לא ביבי" הסכימו מפלגות השמאל לזנוח כל אידיאולוגיה והוכיחו לציבור בוחריהם עד כמה מרכולתם ריקה. את גודל האיוולת ממחישה מערכת הבחירות בארה"ב. הרפובליקאים, שמסתמן כי ינצחו בבחירות האמצע מחר, הבינו זאת היטב. מבלי להתבייש הם תוקפים את האחראים לסגרים ההרסניים, להתעללות בילדים שאיבדו שנות לימוד ושנכפו עליהם מסכות חסרות תועלת, לגרעון ולמשבר הכלכלי, לכפיית החיסון הלא יעיל במניעת הדבקה, ומציגים את ההצלחה בכל פרמטר - כלכלי, בריאותי, חברתי וחינוכי, של המדינות שלא נכנעו לנרטיב "מגיפת קץ האנושות"

משרד התובע הציבורי האירופאי אישר כי פתח בחקירה ביחס לרכש חיסוני הקורונה באיחוד האירופי

הסערה סביב נושא חיסוני הקורונה בפרלמנט האירופאי צוברת תאוצה. לאחר הודאתה המפתיעה של נציגת פייזר, שלפיה החברה לא בדקה האם החיסון שלה יכול למנוע את העברת הנגיף לפני כניסתו לשוק, אישר אתמול משרד התובע הציבורי האירופאי כי מתנהלת חקירה מתמשכת ביחס לרכש חיסוני הקורונה באיחוד האירופאי. במקביל, פוליטיקאים ומומחים תוקפים בגלוי את סכומי העתק ששולמו לחברות ואת מדיניות כפיית החיסונים

חשיפה: זינוק של עשרת אלפים אחוזים בתרומות שהעניקה פייזר לגופי הבריאות בארץ

| ארנון גרוסמן | פוליטיקה וכלכלה

ניתוח דיווחי התרומות שהעניקה פייזר למוסדות רפואיים בישראל מצביע על זינוק של עשרת אלפים אחוזים בתרומות בתוך 5 שנים, על קפיצה של מאות אחוזים בתרומות להר"י ולבתי החולים שיבא וכרמל ב-2020, על אי סדרים בדיווחים ועל פערים עצומים בין דיווחי פייזר לאלו של הגופים הנתרמים. תחקיר מגזין זמן אמת - חלק ראשון

הכלכלה שהתקלקלה: מסחרור בריאותי לסחרור כלכלי

| פרופ' אתי אינהורן | פוליטיקה וכלכלה

הסימנים המשתקפים מנתוני הכלכלה הישראלית בחודשים האחרונים, בהם האינפלציה הגואה, ההסלמה ביוקר המחיה, התכווצות התוצר ותחילתה של האטה כלכלית, הירידה החדה ביצוא של תעשיית ההייטק והנפילות בשווקים הפיננסיים, מצטרפים לתמונה מטרידה המלמדת על סחרור כלכלי שנמצא בפתח

משחקי שליטה: תקשורת אסטרטגית בין מדינה לאזרחיה בצל משבר הקורונה

| פרופ' אתי אינהורן | פוליטיקה וכלכלה

כיצד פועלת הממשלה כזאב בעור כבש כדי לשקר לציבור, למה בעצם השחקנים השולטים במידע נאלצים לשקר לנו גם אם השקר לא מצמיח להם תועלת ואף משית עליהם עלויות, ומדוע ממדי השקר תלויים במידה רבה גם בנו, האזרחים?

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...